about us

Merhaba, ben Oğuzhan ABACI;

1977’de Mersin’de doğmuşum. Akdenizden başlayıp katman katman ‘Toros’laşan Mersin… Bir yanı mavi, bir yanı yeşil.

Çocukluğum Karacadağ’da geçti: selin, selintinin olduğu zamanlar dışında nerdeyse her günüm Deliçay’ın suyunda… Dağ aşırı giden suları, kumu, denizi, çamın uğultusunu, buladan gölgesini, gök gürültüsünü öyle deli sevmem belli ki bundan.

Mersin Orta Okulu, İçel Hacı Ömer Sabancı Lisesi derken Kocaeli Üniversitesi Derbent Meslek Yüksek Okulunda rehberlik okudum. Sonra Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirdim. Okul işi herhalde bir zaman alışkanlığa dönüşüyor veya yaşam tarzı oluyor. Son olarak, Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Aynı okulda yine Tarih bölümünde Eski Çağ Tarihi alanında doktora ile devam etmekteyim.

Nevşehir Rehberler Odası’nın, NERO, kurucu üyelerindenim. Evliyim. 2002 yılından beri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla Turist Rehberiyim. Yerli veya yabancı bir çok gezgine gezileri boyunca öncülük ettim. Zevkle, şevkle… Bir sürü güzel insan tanıdım. Türlü anılarımız oldu. Yeni yeni arkadaşlıklarımız oldu. Gelgelelim gidenlerin ardından su saçan hep ben oldum.

Irmağı da güzel yurdumun, dağları da… Kaçkara da çıktım, Ağrıya da… Aladağlar, Bulgar Bozoğlanı da. Kayaköy yolundan aşağı Ölü Denize bakmak kadar Halil-ül Rahman’a dalıp gitmek güzel. Yedi iklim yedi bölge. Sevdiğine yanmak gibi sıcağında yanmak güzel…